• yurtiçi kargo

  486.
  genelde adrese gelmeye tenezzül bile etmeden "sizi adresinizde bulamadık" mesajı atan firma. illa ayaklarına kadar gideceğiz hazretlerinin.
  2 ... other
 • saati 3 liraya cafede çalışmak

  10.
  saati 4 liraya öğretmen çalıştıran özel kurumların olduğu memlekette normaldir.
  5 -1 ... other
 • masumiyet

  378.
  şöyle bir şey olsa gerek:

  masumiyet
  9 ... other
 • lullaby

  61.
  low şarkısı olan için konuşmak gerekirse; şarkı değil karadelik.
  1 ... other
 • cell

  16.
  ayağına kocaman bir taş bağlayıp okyanusa dalmak bu şarkıyı dinlemekten daha kolay olsa gerek. saf acı.

  (bkz: sunday munich)
  ... other
 • sözlük yazarlarının istekleri

  1576.
  (bkz: hatırlanmak)

  özellikle benim hatırlamayı hiç bırakmadığım insanlar tarafından, birazcık da olsa.
  2 ... other
 • barış

  157.
  türkiye'de gerçek anlamı dışında pek çok anlama gelen ve barış ortamı oluşmaması için herkesin elinden gelen her şeyi yaptığı, içi boşaltılmış kavram.
  1 ... other
 • jeff buckley

  172.
  şu dünyada aynı zaman diliminde ve coğrafyada yaşamış olmayı dilediğim insanlardan biri. canlı dinlemek, sesini duymak hatta mümkünse iki kelam etmek isterdim. bu söyleyeceğim çok komik ama şarkılarının üzerimde ve hayatımda çok emeği var. bir teşekkür etmek, boynuna sarılmak isterdim bu kadar naif kalabildiği için.
  1 ... other
 • parayla saadet olmaz

  97.
  tam olarak doğru olmayan, göreceli önerme.

  parayla saadet olur efendim, bal gibi de olur. eğer parasız üzüntü oluyorsa parayla da saadet olur. parası olan insan evladı saadeti bulamıyorsa bu onun problemidir.

  parayla saadet olur olmasına ancak şunu da ekleyelim; yalnızca parayla saadet olmaz. mutluluk tek başına bu kadar materyalist bir sebebe bağlanamaz.
  2 ... other
 • milliyetçi hareket partisi

  3971.
  toplumun ikiyüzlülüğünü görmemize vesile olmuş siyasi parti. eğer ki terör olaylarının araştırılmasını reddeden parti hdp olsaydı, o başlık "şerefsiz, it sürüsü, terörist köpekler, göt korkuları var" gibi yazılardan geçilmez olurdu. ama söz konusu mhp olunca, terör sanki araştırılmaması gereken bir şeymiş gibi lanse edildi. bir de pek muhterem bahçeli "her şey ortada neyi araştırıcaz ki" gibi bir sıvama işlemine girişti. mhp'nin terör araştırıldıktan sonra korkacak veya kaybedecek neyi var? eğer hiçbir şey yoksa alnı açık bir şekilde evet araştırılsın derdi. ama eğer akp'nin desteğini kaybetmekten korkuyorsa, ya da terörden besleniyorsa o ayrı.

  dipnot: adettendir yazayım, hdpli değilim. olmam da.
  2 -1 ... other
 • türk dizileri

  315.
  zaman mefhumu olmayan dizilerdir. maalesef her sabah annemle saçmasapan bir türk dizisi izlieyerek nihayetinde bu saptamaya ulaştım.

  maruz kaldığım bu dizide * mesela adam bir sahnede karısıyla tartışıyor, sonra başka bir sahne gösteriliyor; insanlar orada kahvaltı yapıyorlar, konuşuyorlar, sohbet muhabbet kahvaltı bitiyor, kahveler geliyor sonra tekrar o tartışma sahnesine dönülüyor. çiftimiz tartışmada gram gelişme kaydedememiş, esas kız "susma, bir şey söylesene niyeee niyee" diye çığırıyor. demek ki esas adam, öteki tarafın kahvaltıya başlayıp bitirdiği süre boyunca sustu. o esas kız da öylece susan adamın kafasına vazo geçirmedi demek. yok öyle yağma. dizileri üç saate tamamlayacağız diye gerçeklikten kopmuşlar resmen.

  ya da ne bileyim bir sahnede kadın, hizmetçiye bir soru soruyor. hemen başka sahnede adam evinden çıkıyor, arabasına biniyor, şirkete gidiyor günün notlarına bakıyor, toplantıya giriyor. hoop tekrar kadın ve hizmetçinin sahnesine dönüyorlar ve hizmetçi daha yeni cevap veriyor soruya. yahu demezler mi sen onca süre boyunca naptın? o sürede kpss'ye girer çıkar beyin bedava diye video bile çekerdin allahsız bir soruya cevap vermek bu kadar uzun sürer mi?

  velhasıl ya bu dizileri çekenler salak. ya izleyicileri salak yerine koyuyorlar nasıl olsa fark edilmez diyorlar. yahut böyle salaklıklar yaparak izleyiciyi salaklıkta maksimum seviyeye getirip çekecekleri yeni salaklıklara bağışık hale getiriyorlar.

  çok fazla salak dedim çünkü birkaç istisnayı saymazsak türk dizileri salak.
  1 ... other
 • threads

  8.
  lars von trier'in antichrist filmine soundtrack olmaya pek çok yakışan portishead şarkısı. her dinlediğimde filmin o boğuk, buhranlı havasını yaşatır. şarkı zaten kimlik bunalımı ve mutsuzlukla boğuşturuyor insanı. sesine nefesine kurban beth gibbons!
  ... other
 • the smiths

  55.
  neşeli müziklere üzgün sözler yazarak kafa karışıklığına sebebiyet veren grup.
  1 -1 ... other
 • do i wanna know

  52.
  sevgilisinden ayrılmış lakin ondan kopamamış muzip aşık şarkısı gibi.sözleri çok anlamlı olan şarkıların yabancı kategorisinde yükseklerde yer alabilir.

  benim için en güzel sözü "the nights were mainly made for saying things that you can't say tomorrow day" kısmıdır herhalde. söylemesi de güzel, tekerleme gibi.
  -1 ... other
 • oslo 31 august

  4.
  çok güzel replikleri, sahneleri ve sekansları var bu filmin;, günlük düşüncelerinizi böyle yüzünüze pat diye söylenmiş şekilde bulunca apışıp kalıyorsunuz. basit ama etkili yani. filmin en güzel yanı norveç tabii ki. filmi mi izleyeyim etrafı mı keseyim bilemedim.

  bir tutunamayanın, sudan çıkmış melankolik balığın hikayesi.
  ... other
 • naked lunch

  10.
  her ne kadar zeka ürünü, özgün, sürreal, eleştirel ve ilginç de olsa izlemesi epey zor film. bazı sahneler mide bulandırıyor. kaldi ki böcek gördükçe kaşınan biri olarak ben, iki saati kendimi kaşımakla geçirdim desem yeridir. belki öncesinde kitabı okumalıydım, emin değilim belki de "böcek tozu" çekmeliydim.
  1 ... other
 • eddie vedder

  137.
  bakkaldan ekmek istese bile insanı derin duygulara gark edecek derinlikte bir sese sahip. iyi ki var. gırtlağının son teline kadar şarkı söylesin, ben dinleyeyim. gelecek hüzün ondan gelsin.
  2 ... other
 • piyasadan büyük alacağımız var

  4.
  4 eylül'de vizyona girecek olan genç kafa yapımı film.
  ... other
 • lingoturk

  1.
  çevirmenlerinin paralarını vermemesiyle nam salmış firma. çalışmayı düşünenlerin önce ekşi sözlük ve facebook'a bir bakmalarını öneririm.
  ... other
 • hasan ali yücel eğitim fakültesi

  4.
  mensuplarının seslendiği şekliyle hayef.

  özlem ilker etuş ve dilek inal gibi birbirinden harika iki hocayı bünyesinde barındırdığı sürece sırtı yere gelmez bu fakültenin.
  1 ... other
 • yeni şeyler getiriyorum