• zlatan ibrahimovic

  1404.
  Basligi her uplandiginda geldi geliyor sandigim efsane. Galatasarayli degilim ama gelse kombine alirim. Dunya gozuyle gormek lazim; ama gelmez.
  1 ... other
 • en güzel dizi replikleri

  28.
  "insan büyüyor haliyle. bir gün telefonu açtığında anneni sormuyorlar, artık seninle de konuşuyorlar."

  -şaşıfelek çıkmazı
  2 ... other
 • istanbul üniversitesi

  449.
  Kurulus tarihiyle ovundugu kadar baska seyleriyle de ovunebilse keske. Cogu fakultesinin derslikleri, siralari, teknolojik sistemleri ve hatta bazi hocalari bile 1453'ten kalmis canim okulum. Boyle de hem dover hem severim.
  ... other
 • careful with that axe eugene

  13.
  live at pompeii versiyonu tüyler ürpertici derecede güzeldir.
  ... other
 • iskandinavya

  48.
  ülke olarak biraz bu yarımada taraflarına doğru kaysak cehennem sıcakları diye günde 20 öğün haber malzemesi olmaktan kurtuluruz aslında.

  tam bir "havasına suyuna taşına toprağına" memleketi. insanları da güzel. ışınlayın beni.
  4 ... other
 • bülent arınç

  1975.
  kadın düşmanlığı bitmiyor kendisinde. kendisiyle alakalı pek çok planım var ama en masum olanı şu:

  bülent arınç
  6 -4 ... other
 • tuğçe kazaz

  685.
  "ağzı olan konuşuyor" atasözünün somut örneği olarak yaratılmıştır.
  4 -1 ... other
 • kızlardan kızlara tavsiyeler

  2258.
  türkiye'de yaşadığınızı ve kadın cinayetlerinin istatistiklerini aklınızdan çıkarmayın, en az bir adet savunma sporu öğrenin. hem fit de olursunuz fena mı...
  2 ... other
 • yaz

  102.
  sevilesi tarafı yok bu mevsimin.
  1 ... other
 • emrah serbes

  557.
  yazarlığı bırakma açıklaması üzerine pek önemli işlerle meşgul olan ve savaş değil barış için dünya çapında gelişmelere imza atmış sözlük yazarları tarafından topa tutulmuştur.

  teoman gibi geri dönermiş de bilmem ne... isterse geri döner isterse dönmez kime ne? sanki sözünü yiyen ilk insan olacak yazarlığa geri dönünce. kaldı ki adam bir daha hiç yazmayacağım dememiş, sinirlenmiş ara vermiş. sinirini de boks yapıp atacak belli ki.

  o kadar komiksiniz ki; gencecik bir adam hayatında en çok önem verdiği şeye küsüyor, edebiyata küsüyor fakat siz onu bu hale getiren olayları değil gidiyor adamı kınıyorsunuz.

  isterse 10 sene hiç yazmasın, 11. sene gelip de yazmaya geri döndüğünde kitabını ilk alan yine ben olacağım. çünkü bugüne kadar kelimeleriyle, cümleleriyle hissettirdiği aidiyet duygusu sebebiyle kendisine bir teşekkür borçluyum.
  5 -1 ... other
 • milliyetçilik

  765.
  insanların "tesadüfen" doğduğu coğrafyayı bir üstünlük gibi görmesine vesile olan, toplulukları birbirine düşman eden, benim ırkım sizinkini döver diye başlayıp sabun yapmaya kadar giden akım. başka bir yerde doğsa oranın üstünlüğünü kabul edeceksin bu kadar tantanaya ne gerek var? vatanseverliği anlarım içinde duygu barındırır ancak milliyetçilik bir yerden sonra mantıksız gibi.
  1 -2 ... other
 • aleviler

  138.
  rte'nin bütün nefretini üzerinde birleştirdiği mezhebin insanları. kötü olanına pek rastlamadım, insandan insana değişir yine de ama böylesine ayrımcılığa ve kötülenmeye maruz kalacak ne yaptıkları merak konusudur.
  2 -1 ... other
 • evde tek kalınca yapılan ilk şey

  29.
  kapıyı kilitlemek.

  güvenlik önemli.
  ... other
 • ben dahlhaus

  5.
  allah'ın boş zamanında falan değil bildiğin yıllık izninde yarattığı adam. günümüzün kaslı vücudu sayesinde var olan donuk modellerinden değil, adamın yüzü de güzel üstelik anlamlı bakıyor. içimden nazar boncuklarıyla süslemek geliyor kendisini. erkek olsam bu adama bakıp aynalara küserdim herhalde. neyse daha fazla konuşamayacağım, şöyle usulca fotoğrafını bırakıyorum.

  ben dahlhaus
  -1 ... other
 • kızlardan erkeklere tavsiyeler

  2096.
  işbu tavsiyeler 30 yaşına gelmiş ve senelerdir evlenmek isteyen ancak bir türlü başaramayan abim baz alınarak benzer durumdaki beyefendilere yönelik olarak hazırlanmıştır:

  - evleneceğiniz hanımefendiler için kriter listesi çıkarmadan evvel bir kez kendiniz hakkında objektif olarak değerlendirme yapınız.

  - şehirde sizlerin tabiriyle "gözü açılmamış" kız bulmak zordur zira şehirde gözünü açmayan kızlara iyi şeyler olmaz. ya o fikrinizden cayınız yahut görücü usülü gibi bir yönteme başvurunuz.

  - gördüğünüz her güzel kız sizle evlenmek için çıldırmıyor, aklınızda bulunsun.

  - "güzel ve bakımlı olsun, yanıma yakışsın, saf olsun, çok sosyal olmasın, para harcatmasın, oturup kalkmasını bilsin, ev hanımlığından doktora yapsın, çocuk doğurup soyumu devam ettirsin ama annelik yapınca kadınlığını unutmasın, çocuklarımı emzirsin ama 35 yaşında memeleri sarkmasın" gibi isteklerinizi peçeteye yazıp yollamadan önce sizin müstakbel eşiniz olacak hanımefendiye verebileceklerinizi tartınız. lütfen tartıda denk düşsünler.

  - okuyan hanımefendilerle evlenmek istiyorsanız "evlendikten sonra okulu bırakır" veya çalışan hanımefendilerle evlenmek istiyorsanız "evlendikten sonra çalıştırtmam" gibi primitif sanrılarda boğulmayınız. bu hanımefendiler dünyaya sade ve sadece sizlere eş olmak gibi bir vasıfla gelmemişlerdir. evli olsalar bile herkesin bireysel bir hayatı vardır, başkalarının hayatlarının içine sıçmak suretiyle kimseye -özellikle eşlerinize- hayatı zehir etmeyiniz.

  - "kısa etek giydirmem, kırmızı ruj sürdürtmem, yazın gerekirse pişsin açık giyemez, benim aileme gelecekse başını kapatır/açar" gibi mahmut hoca tipi yaklaşımlarla hayata müdahalede sınırları zorlayacaksanız (ve hanımefendi bunu kabul edecekse) kendi hayatınıza karışılmasına da izin veriniz.

  - yukarıdaki maddelerde özetle betimlemeye çalıştığım gibi bir beyefendiyseniz lütfen evlenmeyiniz.
  10 -3 ... other
 • ösym 2015 tercih sonuçları

  289.
  Pek cok kisi icin yeni bir hayatin veya en azindan yeni bir donemin sembolu olan sonuclardir. Istanbul universitesi'ni kazananlara ama ozellikle taze hayeflilere yardimci olmaya calisirim.
  1 ... other
 • amadeus

  78.
  klasik müzik veya sadece mozart seven herkesin şöyle bir göz gezdirmesi gereken film. süresi ilk başta korkutuyor * ancak izlerken fark etmiyorsunuz. yanılmıyorsam 18. yüzyılda geçtiği için de kostümü, dekoru, perukları her şeyi çok cezbedici. mozart'ı canlandıran elemanın kahkahasına tahammül edebilmek biraz zor ama sempatikliğiyle kapatır o açığı. filmi oldu ki beğenmediniz; kulağınıza dolacak mozart ezgileri yanınıza kar kalır fena mı?

  film her ne kadar mozart'ın hayatını anlatıyormuş gibi görünse de mozart'ın hayatı da pek bilinen bir şey olmadığı ve daha çok soru işaretleriyle dolu olduğu için filmi gerçekliği baz alıyor yerine kurgu olarak düşünebiliriz. tıpkı hayatı gölgeli bir diğer bilinmez olan shakespeare'i anlatan anonymous filmi gibi.

  bir de filme dair kendimce bir çıkarımda bulundum. şöyle ki; filmde salieri devamlı mozart için "tanrı'nın sesi" diyor. tanrıya ulaşma yolu olarak mozart'ı görüyor. tanrı'nın salieri'den çok mozart'ı sevdiğini ve o yüzden böyle bir yeteneği ona bahşettiğini öne sürüyor. film mozart'ın hayatını anlatıyor ama ismi mozart değil. mozart'ın ön adı olan wolfgang da değil. tüm bunlar yerine gayet alakasız bir şekilde mozart'ın orta adı olan amadeus. peki neden? çünkü amadeus, tanrı'nın sevdiği demek. amore ve deus'un kaynaşmasıyla olan bir sözcük. eğer ki filmin adı mozart olsaydı, belgesel niteliği taşımak veya tarafsız olmak zorunda olurdu. ama amadeus; çünkü bir rekabeti anlatıyor, çünkü bir sanatçıyı ilahlaştırıyor. bu kadar.
  2 ... other
 • recep tayyip erdoğan

  19868.
  hazır savaşın eşiğine gelmişken isterse * kaçsın gitsin, bak vallahi kızmayacağım, yeter ki memleketin daha fazla ırzına geçmesin.
  2 -3 ... other
 • take me to church

  56.
  "we've a lot of starving faithful" dizesiyle birlikte türkiye gerçekleri göz önüne alındığında milyon kez daha güzelleşen şarkı.
  1 ... other
 • fargo

  149.
  uzun zamandır kavuşmayı beklediğim türden üst düzey bir dizi.

  -kurgusu sağlam, asla sıkmıyor.
  -diyalogları şahane, özellikler karakterlerin anlattıkları anekdotların bölümlerle olan bağlantısı.
  -kamera açıları çok hoş, sondan başa doğru gidiş ve bazı sahnelerdeki odaklamalar beni benden aldı cidden.
  -mekan benim için mükemmel ötesi, her yer kar kış tam ağzıma layık. çekimler kanada'da yapılıyormuş belki de ondan dizide duyduğumuz en ağır küfür "heck". o da küfür sayılırsa artık.
  -oyunculuğa dair söyleyebileceğim pek bir şey yok, martin freeman'ı beğenmeyenler olmuş ama ben üstesinden geldiğini düşünüyorum. ama tüm kast bir yana lorne malvo'yu canlandıran billy bob thornton döktürmüş. başka bir açıklaması olamaz böyle bir oyunculuğun, sonra villain sevince adımız çıkıyor; nasıl sevilmez arkadaş!
  -ilk sezon gayet iyiydi. böyle bitse de olurmuş ama kıyamamış ikinci sezonu da koymuşlar, iyi yapmışlar. muhtemelen sioux falls cinayetleri işlenecektir. ilk sezon kadar iyi olur diye umuyorum.

  bu arada son olarak nasıl ki futbol asla sadece futbol değildir ise fargo da asla sadece polisiye değildir. aksini iddia edenle kötü kavga ederim.

  edit: son olarak kısmına ek olarak; yeni bir diziye başlamama kararımı bu diziyi önererek yerle bir eden -iyiki de eden- sevgili cok uzaktan gecen bir gemiye teşekkürler teşekkürler!
  4 ... other
 • yeni şeyler getiriyorum